Brimham Rocks i Nidderdale
czyli Góry Stołowe w pigułce
22 III 2015

→ Zobacz trasę na pełnym ekranie→ Zobacz trasę na pełnym ekraniePierwsza wiosenna wycieczka w tym roku prowadzi nas do Nidderdale – jednej z dolin w Yorkshire Dales. Jedziemy sprawdzić, czy wiosna rzeczywiście już przyszła, bo ostatnie szare miesiące były ciężkie do zniesienia.
Naszą pętlę zaczynamy przy Brimham Rocks, formacjach skalnych przypominających Góry Stołowe w pigułce.

Pełno tu skalnych grzybów, kamiennych zwierząt i fantazyjnie ukształtowanych skał rozsianych na niewielkim obszarze wśród wrzosów i traw.Jako że znajdujemy się dość wysoko, ze skał roztaczają się rozległe widoki na zieloną okolicę.Jedna ze skał wyraźnie przypomina mi jakiegoś pełzającego gada z płaską głową i uzbrojoną w pazury łapą.
Szkoda, że to dopiero początek wiosny i drzewa nie mają jeszcze liści, bo całość w zieleni wyglądałaby na pewno o wiele lepiej. Planujemy, że wrócimy tu o bardziej liściastej porze roku i wracamy do samochodu przygotować rowery do trasy.Do wyboru mamy stąd dwie pętle. Decydujemy się na dłuższą, choć nie jest już najwcześniej i perspektywa, że noc zastanie nas w trasie, jest całkiem realna. W końcu to początek wiosny i dni nie są jeszcze za długie.
Ruszamy w stronę Pateley Bridge, jedynej większej miejscowości w dolinie rzeki Nidd. I od razu czujemy, że wiosna jest tuż tuż! I to nie wcale w postaci zielonych liści i łodyg, a młodych owieczek, których pełno jest na łąkach. Stoją jeszcze nieporadnie na niepewnych nóżkach, trzymają się blisko matek i beczą cienkimi głosikami.
W stadzie trafia się też oczywiście czarna owca. Ma tak ciemne futerko, że nie widać jej spod niego nawet oczu.
Owce zatrzymują mnie dość długo. I gdy już ruszamy dalej, zatrzymują mnie kwiaty. Oj, widać spragniona jestem wiosennej normalności!


Całe kobierce kolorowych kwiatów znajdujemy w Pateley Bridge. Coś w tym jest, że przebiśniegi, krokusy i tulipany zauważa się bardziej niż późniejsze rośliny. Tamte w końcu powszednieją w powodzi innych, te pierwsze widzi się bardziej intensywnie.Za Pateley Bridge zaczyna się stromy podjazd. W sumie moglibyśmy jechać dnem doliny, ale wyjazd na górę pozwoli nam zobaczyć panoramę Nidderdale.
Miasteczko w dole prezentuje się nijako – jak większość takich miejscowości w Anglii. Ciemny kamień i przybrudzona cegła dominuje w zabudowie, co zdecydowanie nam się nie podoba.
Im wyżej, tym bardziej pusto. Są tylko, jak zwykle, owce, które przypatrują nam się wielce zdziwione.


Stąd zjeżdżamy już do doliny, w stronę zalewu Gouthwaite.A na wodzie – pełno łabędzi! Jak się później dowiadujemy od starszego Anglika, który je obserwuje, ptaki są tu tylko dzisiaj. Odpoczywają w drodze na Islandię.Spokojną i przyjemną trasą jedziemy sobie aż do Lofthouse.
Stąd znów czeka nas podjazd na wrzosowiska. Rowerzyści zjeżdżający z góry życzą nam powodzenia, więc już wiemy, co się święci.Na górze nie ma nic, tylko brązowawe połacie wrzosowisk i zarysy niewyraźnych wzgórz na horyzoncie. Znacznie ciekawiej jest w kierunku naszego zjazdu.
No to mkniemy! Po to się człowiek męczy pod górę, by potem sunąć w dół i czuć wiatr we włosach.


W końcu jesteśmy w kolejnej dolinie. Zmienia się krajobraz, a puste przestrzenie ustępują polom i łąkom.

Po niedługim czasie docieramy do Masham. W mieście znajdują się dwa browary, w których można popróbować lokalnych trunków, niestety jest już za późno na degustację.Ruszamy dalej, a pomarańczowe światło odchodzącego dnia zwiastuje nam rychły wieczór.
Już o zmroku docieramy do parku jeleni w pobliżu Fountains Abbey i Studley Royal. Opactwo i ogrody zwiedzaliśmy już jesienią (świetne miejsce!), a w parku rogaczy byliśmy wtedy, jak teraz, już późnym wieczorem, więc ponownie obserwacje zwierzyny prowadzimy po zachodzie słońca.A zachód wyjątkowo ładnie wylał się na niebo, więc ostatni odcinek trasy, póki nie zmorze nas noc, pokonujemy wśród żółci, pomarańczy i różów.


Do samochodu dojeżdżamy już w ciemnościach po prawie 70 kilometrach trasy i 1400 metrach przewyższenia. Wiosenny sezon rozpoczęty!