Szkocja w kratkę, czyli Wielkanoc na północy.
Highlands i wyspa Skye

3 - 6 IV 2015


Dzień 3


Poranek. Otwieram oko, jedno, drugie i od razu patrzę przez okno. Bingo! Niedziela Wielkanocna wita nas słońcem. Podjeżdżamy jeszcze trochę w stronę Uig i wreszcie znajdujemy idealne miejsce na śniadanie wielkanocne.
W dole rozciąga się osada Uig. Tonie w porannym słońcu, choć gdzieniegdzie unoszą się jeszcze mgły.W tych pięknych okolicznościach przyrody siadamy do śniadania. Nasz zając też jest zaproszony i chwilowo opuszcza swój posterunek przy oknie.
Do Uig w czasie tego wyjazdu nie dojedziemy. Dziś jeszcze zobaczymy go z drugiej strony, a na razie wracamy w stronę stolicy wyspy – Portree. Chwilę zajmuje nam znalezienie w bocznej uliczce niepozornego kościoła katolickiego. To jedna z dwóch takich świątyń na Skye, więc atmosfera w czasie mszy wielkanocnej jest bardzo kameralna.
A potem czas na niedzielne lenistwo i świąteczną rozrywkę, czyli spacer z rożkiem pełnym miejscowych lodów do portu. Wreszcie pogoda zmusza nas do zrzucenia z siebie nadmiernej ilości ciuchów, humory więc dopisują. Tym bardziej, że i Cuillinsy pokazują nam w końcu swoje oblicze. A wyjątkowo ładne to oblicze, z początku przypudrowane jeszcze mgłą, w końcu odsłaniające się nam w całej swej urodzie.
Portree miało być tylko krótkim przystankiem w drodze, ale okazuje się przyjemną miejscowością, zupełnie niepasującą do wyobrażeń o największym mieście wyspy, dlatego zabawiamy tu trochę. A potem ruszamy na północ, w głąb półwyspu Trotternish.
Zając wraca na swoje miejsce, choć już nie tak żwawy, bo nieco roztopiony od wysokich temperatur.
Czas wreszcie ruszyć w góry, choć tym razem będzie to tylko krótkie, ale widokowe wyjście na Old Man of Storr. Nasz cel widzimy dokładnie kilka kilometrów za Portree.Old Man of Storr to duża stojąca skała w grzbiecie Trotternish. Iglica ma 50 metrów wysokości i jest doskonale widoczna w promieniu wielu kilometrów.
Ruszamy ścieżką z parkingu na drodze między Portree a Staffin. Im wyżej, tym widoki ładniejsze. Z boku przypatrują się nam Cuillinsy. Na wprost z morza wyłaniają się wyspy z Raasay, największą z nich, na czele. Z tyłu piętrzą się szczyty górskie Applecross leżące już na głównym lądzie.A na północy, na płaskiej równinie, rozciąga się wioska Staffin.
To właśnie w tę stronę ruszamy po zejściu ze szlaku. Po drodze jest kilka wartych wzmianki miejsc.
Wzdłuż wodospadu Lealt Falls prowadzi ścieżka na klify omywane przez Loch Cuithir. W dole, na plaży, znajdują się pozostałości kopalni pozyskującej diatomity.
Kolejny, bardziej znany Mealt Waterfall, spływa z klifu Kilt Rock z wysokości 60 metrów wprost do morza.
Potem jest już przyjemnie wyglądająca wioska Staffin.
To w niej skręcamy w boczną wąską drogę prowadzącą przez Quiraing do Uig.
Quiraing to najbardziej na północ wysunięta część grzbietu Trotternich będąca częścią nadal aktywnego osuwiska. To z tego względu prowadząca w pobliżu droga musi być co roku odnawiana.
Niektóre z formacji skalnych Quiraing zyskały swoje nazwy. Jest tu więc Iglica, Stół i Więzienie.
Oj, chciałoby się wybrać tutaj na szlak, pobuszować wśród skał i poznać z bliska Góry Kaledońskie, ale tym razem musimy zadowolić się tylko krótkim spacerem.
Potem zjeżdżamy w stronę Uig. Tym razem jesteśmy po drugiej stronie miejscowości, która była tłem naszego wielkanocnego śniadania. To przy drodze w pobliżu klifów widocznych na dalszym planie mieliśmy dziś poranny postój. Do samej miejscowości nie jedziemy, obserwujemy ją tylko z góry.
Tuż przed nią odbijamy znów na północ, by dojechać do Staffin drogą wzdłuż wybrzeża. Po wariancie górskim czas na wariant morski.
W Kilmuir oglądamy tradycyjne chaty wyspiarzy zgromadzone w Skye Museum of Island Life. Niewielki skansen jest już zamknięty i nie możemy wejść do środka, obserwacja „zza płota” w zupełności nam jednak wystarczy.
Nieopodal znajduje się mały cmentarz ze starymi nagrobkami. Pochowana jest tu dzielna Flora MacDonald, która pomogła w ucieczce wspomnianemu już księciu Charlesowi, zwanemu Bonnie Prince Charlie, gdy ten po klęsce szkockiego powstania musiał uchodzić z Hebrydów Zewnętrznych. Śliczny Książę Karolek, przebrany za służącą Flory, uciekł z nią i przeprawił się na Skye w 6-metrowej łodzi. Historia tego pościgu przetrwała w ludowej szkockiej legendzie i śpiewanej do dziś kołysance "Skye Boat Song".
Jedziemy dalej wzdłuż wybrzeża coraz bardziej na północ. Z jednej strony ograniczają nas morskie wody, z drugiej malownicze klify.
W Duntulum zatrzymujemy się przy ruinach zamku. W XVII wieku był on siedzibą klanu MacDonaldów ze Sleat. Miejscowa legenda mówi, że został opuszczony po tym, jak synek jednego z wodzów klanu w obecności swojej niańki wypadł z okna i roztrzaskał się o leżące poniżej skały. Za karę opiekunkę pozostawiono w dryfującej łodzi na Północnym Atlantyku.
Mijając Quiraing od północy docieramy znów do Staffin.A stamtąd, znaną już sobie drogą, wracamy na południe, w stronę Portree. W sam raz na to, by podziwiać zachód słońca nad Skye.Główną rolę w świetlnym przedstawieniu odgrywają oczywiście Cuillinsy. Z tej perspektywy świetnie widać różnicę między łagodnymi grzbietami Red Cuillin a ostrymi graniami Black Cuillin.Gdy w tyle zostaje Old Man of Storr, wiemy, że już niedaleko do stolicy.
Mamy głęboki zamiar, by minąć Portree i jechać, póki jest jasno, na południe, ale się nie da. Mimo że byliśmy tu już dzisiaj, musimy zatrzymać się znowu. A powodem jest ten sam port, który oglądaliśmy w dzień w czasie leniwego spaceru z lodami.
Powód mówi chyba sam za siebie.


Droga do mostu w Sligachan też nie pozwala na rozwinięcie prędkości.


A niedługo po słońcu pozostają już tylko barwne plamy na niebie.Ryzykując przejechanie wtarabaniam się na środek drogi. Co tam, Cuillinsy są tego warte!
A w Sligachan wreszcie widzimy to, co było schowane za chmurami poprzedniego dnia: stożkowate góry i strome granie.


Już o zmierzchu ruszamy na południe, jak najbliżej naszego jutrzejszego celu – wioski Elgol. Wreszcie znajdujemy dogodne miejsce za Torrin na nasz ostatni nocleg.