ŚNIEŻKA (1602 m n.p.m.)
Karkonosze

N 50° 44.164'    E 015° 44.316'


Relacja - 30 XII 2012


       Do zimowej Śnieżki coś nie mamy szczęścia. Kiedyś próbowaliśmy ją zdobyć ze Strzechy Akademickiej, ale bardzo zła pogoda skutecznie wybiła nam to z głowy. Tym razem prognozy są jakby lepsze, bo dojeżdżając do Karpacza widzimy nasz cel, a to już o czymś świadczy.
       Parkujemy w Białym Jarze i ruszamy na szlak. Z początku są pewne problemy, bo nie ma żadnych oznaczeń, tak, jakby przesunięto jego przebieg w związku z budową nowego wyciągu. W końcu jednak docieramy do pełnego narciarzy Łomnickiego Rozdroża i wkraczamy na widoczny już czarny szlak. Trasa nie nastręcza większych problemów i idzie się przyjemnie. Wreszcie dochodzimy do pomnika poświęconego ofiarom lawiny, skąd już blisko jest do Śląskiego Domu. Niestety, im wyżej, tym pogoda gorsza. Śnieżka, jeszcze niedawno widziana w całej okazałości, niknie nam pod chmurami, zaczyna też przeszkadzać bardzo silny wiatr. Wychodzimy jednak na szczyt, na którym wieje tak, że trudno ustać na nogach. Lodowe igły chłoszczą nasze twarze, chwilę wytchnienia znajdujemy więc w czeskim bufecie. Polska restauracja, do której zaglądamy na moment, zdecydowanie nas odstrasza, dobrze więc, że jest tu alternatywne miejsce, gdzie można się zatrzymać w bardziej turystycznej i przyjaznej atmosferze.
       Na zejście wybieramy szlak niebieski biegnący obok Strzechy Akademickiej. Tam przerzucamy się na żółte znaki, mijamy Dziki Wodospad i docieramy do Białego Jaru zamykając tym samym naszą karkonoską pętlę.Trasa:
   Karpacz Biały Jar – Biały Jar – Dom Śląski
   Dom Śląski – Śnieżka – Dom Śląski
      Dom Śląski – Strzecha Akademicka – Karpacz Biały Jar


→ Zobacz trasę na pełnym ekranie