BOROWA (853 m n.p.m.)
N 50° 43.367'    E 016° 18.183'

CHEŁMIEC (851 m n.p.m.)
N 50° 46.753'     E 016° 12.630'

Góry Wałbrzyskie


Relacja Borowa - 30 III 2013


       Wielkanocny wyjazd w Sudety Środkowe przyniósł nam, zamiast wiosennej, zdecydowanie zimową aurę. Coś nie mieliśmy pogodowego szczęścia do sudeckich szczytów do Korony. Tym razem w Wałbrzychu też przywitał nas śnieg, gdy zaparkowaliśmy w pobliżu wiaduktu niedaleko stacji kolejowej. Stąd chcieliśmy się wybrać na Borową – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. W oficjalnym zestawieniu szczytów do KGP widnieje jednak Chełmiec, gdyż to on pierwotnie dzierżył miano najwyższego. Chcemy się tam wybrać w drugiej połowie dnia.
       Początek wycieczki to wspinaczka na stromy stożek Zamkowej Góry. Choć Góry Wałbrzyskie są niskie, zaskakują nas strome stoki, niełatwe do pokonania w śniegu i przy oblodzeniu. Na wierzchołku oglądamy ruiny średniowiecznego zamku Nowy Dwór, po czym schodzimy na dół, zmieniając znaki na czerwone. Obchodzimy stożkowatą Borową, by na rozdrożu pod nią rozpocząć stromą wspinaczkę na szczyt, a następnie lasem zejść do punktu wyjścia w Wałbrzychu.Trasa Borowa:
    Wałbrzych – Zamkowa Góra – Przełęcz Kozia
    Przełęcz Kozia – Przełęcz pod Borową – Rozdroże pod Borową – Borowa – Wałbrzych


→ Zobacz trasę na pełnym ekranie


Relacja Chełmiec - 30 III 2013


       Po zejściu do Wałbrzycha przejeżdżamy do miasta Boguszów-Gorce. Parkujemy w okolicach rynku, już na zielonym szlaku na szczyt, lokalizujemy w dole ciekawe ruiny kościoła i wreszcie ruszamy na wierzchołek. Trasa naszej marszruty wiedzie wzdłuż Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu. Przy kolejnych stacjach znajdują się tablice dotyczące historii górnictwa i losów górników. Spokojnym spacerkiem osiągamy wierzchołek, na którym znajduje się przekaźnik RTV i krzyż milenijny. Pogoda nieco się poprawia, ale na widoki z wieży nie ma dziś szans – wszystko zamknięte jest na głucho, więc po krótkim pobycie na górze schodzimy nieco inną drogą, w pobliżu Chełmca Małego, do połączenia się szlaków i znaną już trasą do Boguszowa.Trasa Chełmiec:
            Boguszów-Gorce – Chełmiec – Boguszów-Gorce→ Zobacz trasę na pełnym ekranie